top of page

Blog Posts

17 Yaşındaki Benliğime Dönüp Söylemek İstediğim 9 Para Prensibi

Geriye dönüp kendime bazı finansal dersler verebilseydim, finansal bakış açımı ve zihinsel yaklaşımımı çok daha öncesinde değiştirirdim…

“9 Money Principles I’d Tell My 17-Year-Old Self” by Darius Foroux

İlk maaşlı işime 17 yaşımdayken başladım. Burası bir çağrı merkeziydi ve insanlara cep telefonu aboneliği satmak zorundaydım. İşim pek tatmin edici değildi açıkçası, ancak özellikle daha fazla çalışabildiğim yaz aylarında, 17 yaşındaki biri için para kazanabiliyor olmak oldukça keyif vericiydi.


Ne kadar kazandığımı tam olarak hatırlayamıyorum, ancak haftada beş gün çalıştığımda ayda 2000 € gibi bir şey elime geçiyordu. Ailemle yaşadığım için de aslında hiç bir ekstra masrafım yoktu, bu yüzden harcayabileceğim ya da biriktirebileceğim bir paraydı bu. Ve o yaştaki bir çoğu insan gibi, ben de açıkçası ilk seçeneği tercih etmiştim.Daha iyisini bilmiyordum o yaşlarda. Ama yıllar içinde, sadece varlıklı insanları gözlemleyerek parayla ilgili çok şey öğrendim. Geriye dönüp kendime bazı finansal dersler verebilseydim, finansal bakış açımı ve zihinsel yaklaşımımı çok daha öncesinde değiştirirdim diye düşünüyorum.


İşte kendime söylemek istediğim şeyler:

 1. Bugünden yatırım yapmaya başlayın. Bakın, yatırıma başlamak için finans diplomasına, Warren Buffett’ın aile üyesi olmanıza veya büyükanne ve büyükbabanızdan yedi haneli bir mirasa ihtiyacınız yok. Karmaşık bir şey değil. Sadece bir endeks fonuna yatırım yapın ve kapitalizmden kâr edin. Bırakın işi şirketler yapsın ve, siz ise kazancın bir parçası olun.

 2. Para sizin için özgürlüğü satın alır. Paranızı harcamadan önce iki kez düşünün çünkü ne zaman bir şey satın alsanız, biraz özgürlüğünüzden ve zamanınızdan vazgeçmiş olursunuz. Ne kadar çok paranız varsa, zevk aldığınız işi yapmak için o kadar fazla özgürlüğünüz olur. Ve bir noktada, para için çalışmak zorunda bile değilsiniz. Ama bugün tüm paranı harcamaya devam edersen, bu olmaz.

 3. Ne kadar çok öğrenirseniz o kadar çok kazanırsınız. Bu, bir üniversite diplaması almakla ilgili değil; zira bu her zaman daha fazla kazanmak anlamına gelmez. Tarih, ekonomi, matematik, felsefe vb. gibi dünyevi şeyler hakkında bilgi edinin. Ardından, diğer insanlar için değer yaratmak için bu bilgeliği nasıl uygulayabileceğinizi öğrenin. Bunu ne kadar çok yaparsanız, o kadar çok kazanırsınız.

 4. Cömert olun. Varyemez gibi tüm paranı elinizde tutmayın. Servetinizin bir kısmını başkalarıyla hiçbir karşılık beklemeden paylaşırsanız, iyilik yapmış olursunuz ama aynı zamanda paraya sarılmamayı da öğrenirsiniz.

 5. Para yenilenebilir bir kaynaktır. Aptalca bir satın alma, hızlı zengin olma planı, dürüst olmayan iş ortağı yada aptalca yatırım kararlarıyla hepimiz bir şekilde para kaybederiz. Bir kaybın diğer insanlara ve dünyaya olan güveninizi yok etmesine asla izin vermeyin. Parayı geri kazanabilirsiniz, ancak karakterinizi ve ruhunuzu kaybederseniz asla geriye dönemezsiniz.

 6. Finansal alışkanlıklarınıza güvenin. Zenginlik oluşturmak çok uzun zaman alır, ancak henüz finansal olarak bağımsız değilseniz, bu hayatınızın anlamsız olduğu anlamına gelmez. Gelecekte zengin olacağınız bir günü beklemeyin. Sadece sağlıklı finansal alışkanlıklar edinin, paranıza dikkat edin ve sürece güvenin. Sonuçlar daha sonra gelir. Ve bugünkü hayatınızın tadını çıkarmaya devam edin.

 7. Daha fazla kazandıkça daha fazla tasarruf edin. Lisede ayda 50 dolar tasarruf ettiyseniz, bu, yirmili, otuzlu, kırklı yaşlarda ve devamında daha fazla kazandığınız kadar biriktirmeye devam etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Sadece olabildiğince tasarruf etmelisiniz. Ve sonrasında mümkün olduğunca çok yatırım yapın.

 8. Altı aylık harcamalarınızda tasarruf etmeniz yeterlidir. Finansal tamponunuz olduğunda, kendinizi daha rahat hissedersiniz. Eğer işinizi kaybederseniz, başka bir tane bulmak için yeterli zamanınız olacaktır. Veya buzdolabınız bozulduğunda kolayca yeni bir tane satın alabilirsiniz. Stres yoktur bu süreçte.

 9. Emekliliğinizi takıntı haline getirmeyin. En çok kazandığınız yıllarınız muhtemelen kırklı ve ellili yaşlarınızdır, bu yüzden henüz en iyi kariyer yıllarınızda değilseniz, kendinizi fazla hırpalamayın. Eğer işinizi şimdi iyi öğrenir ve kendinizi geliştirmeye devam ederseniz, daha sonrasında daha fazla para beraberinde gelecektir.

Yukarıdaki ilkelerin tümü kulağa basit ve anlaşılır gelebilir, ancak bildiklerinize göre yaşamak öyle düşündüğümüz kadar açık veya basit değildir. Önemli olan bu şeyleri uygulayabilmemizdir, sadece bir veya iki şey olsalar da.


Buradaki her küçük şey, size hayatınızda yardımcı olabilir. Aslında, önümüzdeki on yıllarda sizi daha zengin yapacak olan bu küçük şeylerdir.


Recent Posts

See All

Comments


 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page