top of page

Blog Posts

Özgürlük Anıtı Hakkında 9 İlginç Gerçek

İşte dünyadaki en sembolik ve tanınan yapılardan biri hakkında bilmeniz gereken ilginç gerçekler…

Özgürlük Anıtı, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en ikonik ve tanınmış yapılardan biri olup, tarih boyunca ABD’ye gelen göçmenler için Amerikan ideallerinin gerçek bir ifadesidir. Ellis Adası’ndan geçen 12 milyon göçmen için, Özgürlük Anıtı, insanların geldiğinde ilk gördüğü şeydi


Özgürlük Anıtı

. Özgürlük Anıtı için kaleme alınan şiirler, Amerikan ideallerinin merkezinde olmuştur hep:

Sessiz dudaklarla, Bana yorgunluğunu, fakirini ver bana,

Özgür nefes almak isteyen özlem dolu kitleleri,

Sarsıcı kıyılarının sefil reddini,

Bunları, evsizleri, en sıcak iklimleri gönder bana.

Lambamı altın kapının yanına bırakıyorum.


Özgürlük Anıtı filmlerde, tişörtlerde, hatta Instagram profillerinde yer aldı. Ama Özgürlük Anıtı hakkında ne biliyorsunuz? Bugün bu anıt heykeli çevreleyen en ilginç gerçekleri ve tarihsel bazı bilgileri keşfedeceğiz.


 

1| Amerika ile Fransa arasındaki dostluğu pekiştirdi

Kaynak: Wikipedia

Özgürlük Anıtı tamamen sembolizmle örtülmüştür, ancak kadınlara özgürlük noktasında devletler açısından özgün bir amacı da vardı.


Özgürlük anıtı aslında Fransa’dan Amerika’ya getirilmiştir. Heykelin inşası, Fransa ile ABD arasındaki dostluğu resmi olarak pekiştirmek amacıyla gerçekleştirildi.


Frédéric Auguste Bartholdi ve Eyfel Kulesi tasarımcısı Gustave Eiffel’in de dahil olduğu ekip, 1875 yılında bakır olan özgürlük anıtının yapımına başladı. Dünya Fuarı’nda sergilendi ve Fransa, 1886'da devasa heykeli Amerika’ya vermiştir.


 

2| Fonksiyonel bir deniz feneriydi bir zamanlar

Kaynak: evenfh/iStock

Sembolik bir yapı olmasının yanı sıra, Özgürlük Anıtı seyahat eden insanlar için de aslında gerçek ve fonksiyonel bir yapıydı.


New York Limanı’ndaki resmi açılışından iki yıl sonra, bakır heykel bir deniz feneri olarak kullanılmaya başlandı ve bu rolünü 16 yıl boyunca sürdürmeye devam etti.


Yine de, Bayan Özgürlük işinin en iyisi değildi ve ışığı bir gün söndü, çünkü gemiler için ışığı çok düşüktü.


 

3| Bayan Özgürlük Anıtı’nın devasa ayakları var


Şuan büyük ayaklarınız olduğunu düşünebilirsiniz, ancak Bayan Özgürlük tamamen farklı bir seviyededir. Özgürlük Anıtı, 225 ton ağırlığında olduğu kadar anlamlı olan 879 beden ayakkabı da giyiyor :) Tabandan meşaleye kadar, Bayan Özgürlük 305 fit ve 1 inç boyundadır. Heykeli tamamen kontrol etmek istiyorsanız, 354 metre uzunluğundaki merdiveniyle veya 20. katına kadar çıkmalısınız.


 

4| O bir simgedir


4,5 milyondan fazla insanın her yıl heykele ulaşması için feribot kullanması gerekiyor. Ayrıca Özgürlük Anıtı’na gittiyseniz, 2019 Mayıs’ta açılan muhteşem Özgürlük Anıtı Müzesi’ni de ziyaret etmelisiniz. Yeni açılan bu müze konuklarına anıtın tarihini ve Bayan Özgürlüğü tecrübe etmeleri için de yeni bir deneyim yaşatmayı vaat ediyor.


 


5| Anıt Heykel New York’a parçalar halinde geldi

Kaynak: Albert Fernique/Wikimedia

Heykel aslında büyük boyutundan dolayı tek bir parça halinde taşınamamıştır. Fransızlar, Bayan Özgürlüğü taşımanın en iyi yolunun birden fazla parça olduğuna karar verdi ve Anıt, Bedloe Adasına 350 ayrı parça halinde ulaştı.


 

6| Anıt Heykelde çok fazla sembolizm var

Kaynak: Library of Congress/Wikimedia

Aslında, Özgürlük Anıtı’nda özgürlükle ilgili bir ton sembolizm var. Kafasındaki yedi ışınlı taç, yedi kıtayı ve denizleri temsil ediyor. Meşale aydınlanmayı temsil ederken, diğer elinde bulunan tablet, JULY IV MDCCLXXVI yazıtıyla birlikte Amerikan bağımsızlığının resmi günüdür.


Özgürlük Anıtı ayrıca, göçmenleri Amerika Birleşik Devletleri’ne gelen gemilerde karşılamak amacıyla kasıtlı olarak güneydoğuya bakmaktadır.


 


7| Sonunda bir restorasyona ihtiyacı vardı.

Kaynak: Department of Agriculture/Wikimedia

Biraz kişisel bakım her zaman en güzelidir. 1984–1986 yılları arasında Özgürlük Anıtı, çok ihtiyaç duyulan restorasyon ile yenilendi. Tam değişiklik bilim adamları, mühendisler, devlet kuruluşları ve diğer profesyonelleri gerektiriyordu. Heykel delik ve pasla doluydu. Ekip, heykelin ortaya çıkardığı her türlü hatayı onardı ve sonunda da altın meşale varak ekledi.


 


8| Sembolik bir yeşil renge sahip

Sembolik yeşil renk, kaynak: Delpixart

Bu yeşil renk, Bayan Özgürlüğün orijinal rengi değildir. Sembolik yeşil renk, bakırın oksidasyon sürecinin bir sonucudur. Orijinal heykel orijinal olarak Amerikan kurşununda bulabileceğiniz aynı renktedir, kırmızımsı kahverengi bir renktir esasında. Bu yeşil renk, heykeli yıllar içinde yavaşça ele geçirdi.


 


9| Birden fazla var


Eğer heykele daha yakın olmak ve kişisel yaklaşmak istiyorsanız, Paris’in etrafında çeşitli lokasyonlarda bir çok heykel bulabilirsiniz. Bartedi’nin kendisi tarafından Musée d’Orsay’da inşaa edilen 9,4 ayak yüksekliğinde birkaç küçük kopyasını da görebilirsiniz.


Eğer Musée des Arts et Métiers’e giderseniz, müzenin iç kısmında orijinal alçı maketini ve endüstriyel tasarım müzesinin dışında her ikisini, ABD’nin Las Vegas eyaletine de gelirseniz bir kopyasını da ayrıca bulabilirsiniz.


Özgürlük Anıtı’nı seyahat ettiniz mi hiç?

33 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page