top of page

Blog Posts

Çok Sevilen İnsanların 13 Özelliği

Updated: Apr 25, 2022

Pek çok insan, herkes tarafından sevilen kişilerin bu durumunun doğuştan geldiği ve sadece şanslı bir kaç kişiye ait olan öğrenilemez özelliklerden kaynaklandığına dair yanlış inanca boyun eğer – bunlar, dış görünüşü hoş, fazlasıyla sosyal ve inanılmaz derecede yetenekli insanlar olarak düşünülürler. Bu yanlış fikre av olmak oldukça kolaydır. Aslında, sevilen biri olmak sizin kontrolünüzde ve duygusal zekaya bağlı olan bir şeydir.UCLA’da yapılan bir çalışmada, deneydeki katılımcılar, sevilebilir olmaya verdikleri önem açısından 500 sıfat arasında sıralama yaptılar. En çok seçilen sıfatların girgin, zeki ya da çekici olmakla (yani içsel özellikler ile) hiç bir ilgisi yoktu. Bunun yerine, en çok seçilen sıfatlar samimiyet, şeffaflık ve (bir başka kişiyi) anlama kapasitesi idi.


Bu sıfatlar ve bunlar gibi diğerleri insanların, duygusal zekanın sosyal yönü yetenekli olan kişileri tanımlıyor. TalentSmart’ın bir milyondan fazla kişi hakkındaki araştırma verisi de bu yeteneklere sahip insanların sadece fazlasıyla sevilmekle kalmayıp aynı zamanda bu özelliklere sahip olmayanlara oranla performanslarının da büyük ölçüde daha iyi olduğunu gösteriyor.


Duygusal zekası yüksek insanların, sevilmelerine neden olan kilit davranışlarını ortaya çıkarmak için biraz araştırma yaptık. İşte size en iyi 13 özellik:


1| Soru sorarlar

İnsanların söz konusu dinlemek olduğunda yaptığı en büyük hata şudur; bundan sonra ne söyleyeceklerine ya da karşılarındaki kişinin söylediğinin kendilerini nasıl etkileyeceğine o kadar odaklanırlar ki neler söylendiğini duyamazlar. Kelimeler yüksek ve net bir şekilde onlara ulaşır ancak anlam kaybolur. 


Bundan kaçınmanın en basit yolu ise pek çok soru sormaktır. İnsanlar sizin kendilerini dinlediğinizi bilmekten hoşlanırlar ve açıklığa kavuşturmak adına soracağınız bir soru kadar basit bir şey bile sadece dinlediğinizi göstermekle kalmaz, aynı zamanda karşınızdakinin söylediğine önem verdiğinizi de gösterir. Sadece soru sorarak ne kadar saygı ve minnet kazanabileceğinize siz de şaşıracaksınız.


2| Telefonlarını kaldırırlar

Hiç bir şey bir konuşma sırasında karşınızdakini, kısa mesaj atmanız ya da hatta telefonunuza bir göz atmanız kadar sizden soğutmaz. Kendinizi bir konuşmaya verdiğinizde, tüm enerjinizi bu konuşmaya yönlendirin. Kendinizi kaptırdığınız zaman konuşmaları çok daha eğlenceli ve etkileyici bulduğunuzu fark edeceksiniz. 3| Samimi ve içtendirler

İçten ve dürüst olmak, insanların sizi sevmesinin asıl şartlarından biridir. Hiç kimse sahte birinden hoşlanmaz. İnsanlar içten olan kişilerin çekimine kapılırlar çünkü onlara güvenebileceklerini bilirler. Gerçek anlamda kim olduklarını ve ne hissettiklerini bilmediğiniz kişilerden hoşlanmak zordur. 


Sevilen insanlar kim olduklarını bilirler. Kendilerine, rahatça kendileri gibi davranacak kadar güvenirler. Bir birey olarak sizi harekete geçiren ve mutlu eden şeylere odaklanarak, insanların sizden hoşlanmasını sağlayacağını düşündüğünüz şeyleri yaparak olduğundan çok daha ilgi çekici biri haline gelirsiniz.


4| Peşin hükümlü değildirler

Eğer sevilen biri olmak istiyorsanız açık fikirli olmanız gerekir. Açık fikirli olmak sizi başkalarının gözünde ulaşılabilir ve ilgi çekici kılar. Hiç kimse daha önceden bir hüküm vermiş ve dinlemeye istekli olmayan biriyle konuşmak istemez. 


Açık görüşlü olmak, ulaşılabilirliğin yeni fikirlere ve yardıma erişim anlamına geldiği iş yerlerinde de çok önemlidir. Yerleşmiş hükümleri ve ön yargıları yok etmek için dünyayı diğer insanların gözlerinden görmeniz gerekir. Bunun için onların inandığı şeylere inanmanız ya da davranışlarını uygun bulmanız gerekmez; gerçekten ne düşündüklerini anlayıncaya kadar peşin hükümlü olmamanız yeterlidir.5| İlgi çekmeye çalışmazlar

İnsanlar dikkat çekmek için her şeyi yapabilecek kişilerden hoşlanmazlar. Sevilen biri olmak için, karakterinizi fazlasıyla dışa dönük şekilde geliştirmeniz gerekmez. İnsanların kalbini kazanmak için sadece arkadaş canlısı ve düşünceli olmanız yeterlidir. Arkadaş canlısı, güvenli, kısa ama öz bir tutumla konuştuğunuzda, insanların onlara önemli olduğunuzu göstermeye çalıştığınızdan çok daha ilgili ve ikna edilebilir olduğunu göreceksiniz. İnsanlar tutumunuza hızla tutulacaklar ve doğru tutumla hangi insanları – ya da kaç kişiyi – tanıdığınızdan daha çok ilgilenecekler. 


Dikkat sizin üzerinizde olduğunda, örneğin belirli bir başarı nedeniyle tanındığınızda, odak noktasını kendi üzerinizden, çok çalışarak buraya gelmenize yardım eden tüm insanlara kaydırın. Bu kulağa biraz klişe gelebilir ancak eğer bunu içten yaparsanız, başkalarına dikkatinizi verdiğiniz ve onların yardımlarını takdir ettiğiniz gerçeği sizin değer bilir ve mütevazı biri olduğunuzu gösterecektir – ve bu iki sıfat, sevilen biri olmakla yakından ilişkilidir.


6| Tutarlıdırlar

Darmadağınık olmaktansa, hakkınızda bir kaç noktanın ön plana çıkması sizi daha sevilebilir kılacaktır. İnsanlar size yaklaştıklarında, kiminle karşı karşıya olduklarını ve ne tür bir karşılık beklemeleri gerektiğini bilmek isterler. Tutarlı olmak için güvenilir olmak ve iyi de olsa kötü de olsa karşınızdakine davranış şeklinizi değiştirmediğinden emin olmak zorundasınız. 7| Beden dillerini olumlu bir şekilde kullanırlar

El hareketlerinizin, yüz ifadenizin ve ses tonunuzun bilincinde olmak (ve bunların hepsinin olumlu bir etki yarattığından emin olmak) insanları, aynı bir piknik sepetinin karıncaları çektiği gibi size çekecektir. İstekli bir ses tonuyla konuşmak, kollarınızı kavuşturmamak, göz temasını korumak ve konuşan kişiye doğru eğilmek, duygusal zekası yüksek insanların insanları kendilerine çekmek için kullandığı olumlu beden dili örnekleridir. Beden dilini olumlu kullanmak, bir konuşma sırasında çok büyük fark yaratabilir. 


Ne söylediğinizin değil, nasıl söylediğinizin daha önemli olabileceği doğrudur.


8| Diğerlerinin üzerinde güçlü bir ilk izlenim bırakırlar

Araştırmalara göre pek çok insan, sizi sevip sevmeyeceklerine tanışmanızdan sonraki ilk yedi saniye içinde karar veriyor. Konuşmanın geri kalanını da, içlerinde ilk verdikleri bu kararı destekleyerek geçiriyorlar. Bu kulağa korkutucu gelebilir ancak bu gerçeğin farkında olarak, kendi lehinize çevirebilir ve sevilen biri olma şansınızı büyük ölçüde artırabilirsiniz. 

İlk izlenimler, beden dilinin olumlu olmasına derinden bağlıdır. Güçlü bir tavır, sıkı bir tokalaşma, gülümsemek ve konuştuğunuz kişiye karşı omuzlarınızı açarak durmak verdiğiniz ilk izlenimin olumlu olduğundan emin olmanıza yardımcı olacaktır.9| Konuştukları insanlara ilk isimleriyle seslenirler

İsminiz, kişiliğinizin temel parçalarından biridir ve insanlar isimleri kullanıldığında kendilerini harika hissederler. Sevilen insanlar, bir kişiyi her gördüklerinde, mutlaka isimlerini kullanırlar. İnsanların ismini sadece onlarla karşılaştığınızda kullanmakla yetinmemelisiniz. Araştırmalara göre, insanlar kendileriyle konuşan insanın konuşma sırasında kendilerine isimleriyle seslendiği zaman onaylandıklarını hissediyorlar. 


Eğer yüzleri tanımak konusunda iyiyseniz ancak isimleri hatırlamakta zorlanıyorsanız, bunu bir eğlence haline getirin ve insanların ismini hatırlamayı bir beyin jimnastiğine dönüştürün. Biriyle tanıştığınızda, ismini duyduktan hemen sonra unuttuysanız, ikinci kere sormaktan çekinmeyin. Onu bir daha gördüğünüzde bu ismi hatırlamak istiyorsanız, el altında bulundurmanız faydalı olacaktır.


10| Gülümserler

İnsanlar doğal olarak (ve bilinçsizce) konuştukları kişinin beden dilini yansıtırlar. Eğer insanların sizden hoşlanmalarını istiyorsanız, konuşma sırasında onlara gülümseyin ve böylece onlar da bilinçsizce buna karşılık verecek ve sonuç olarak kendilerini iyi hissedeceklerdir. 11| Ne zaman açılacaklarını bilirler

Kişisel sorunlarınızı ve itiraflarınızı fazla kısa süre içinde paylaşmaktan kaçınmak konusunda dikkatli olun, çünkü bunu yaparsanız insanlar sizi devamlı şikayet eden biri olarak etiketlerler. Sevilen insanlar, açılmak için doğru zamanı belirlemek için diğer kişinin kendilerini yönlendirmesine izin verirler. 


12| Nasıl dokunulacağını bilirler (ve insanlara dokunurlar)

Bir konuşma sırasında birine dokunduğunuzda, beyinlerinin güven ve başka pek çok olumlu duygu ilişki kurmasını sağlayan sinir taşıyıcısı olan oksitoksin salgılamasını sağlarsınız. Basit bir şekilde omza dokunmak, bir kucaklaşma ya da cana yakın bir tokalaşma, oksitoksin salgılanması için yeterlidir. Elbette ki oksitoksin salgılanması için doğru insana doğru şekilde dokunmanız gerekir çünkü istenmeyen şekilde ya da uygunsuz bir dokunuş tam tersi etki yaratabilir. Unutmayın, ilişkiler sadece kelimeler üzerinden kurulmaz, insanların birbirleri hakkındaki genel duyguların da etkisi vardır. Birine uygun bir şekilde dokunmak, önem verdiğinizi göstermenin harika bir yoludur. 13| Tutku ve eğlenceyi dengelerler

İnsanlar tutkulu olan kişilerin çekimine kapılırlar. Bununla beraber, tutkulu insanların fazla ciddi ya da ilgisiz olarak değerlendirilmeleri kolaydır çünkü kendilerini işlerine kaptırma eğilimi gösterirler. Sevilen insanlar tutkularını, eğlenebilme becerileriyle dengelerler. İş yerinde ciddi ancak cana yakın bir tutum sergilerler. Yine de işlerin tamamlanmasını sağlarlar çünkü kısa süreler içinde bile sosyal olarak etkilidirler ve değerli sosyal anlara yatırım yaparlar. Havadan sudan konuşmaları ve dedikoduyu minimuma indirir, bunun yerine iş arkadaşlarıyla anlamlı etkileşimlerde bulunmaya odaklanırlar. Bir gün önce ya da bir hafta önce onlara söylediğiniz şeyi hatırlarlar, ki bu da sizin de onlar için işleri kadar önemli olduğunuzu gösterir. 

Hepsini bir araya getirin.


Sevilen insanlar çok değerli ve benzersizdir. Kolaylıkla iletişim ağı kurabilirler, iş yerinde uyumu artırırlar, etraflarındaki herkesin en iyi yönünü ortaya çıkarırlar ve genellikle en çok eğlenir gibi görünen onlar olur. Bu becerileri repertuarınıza ekleyin ve insanların hızla sizi daha fazla sevdiklerini göreceksiniz!


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz...

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page