Çin’in Yapay Zekası İnovasyonu Güçlendiriyor

Çin’in Yapay Zeka’ya yaptığı devasa yatırım, hızla tüm dünyayı değiştiriyor. İklim değişikliğinin hız kazanması gibi…

Geçenlerde Elon Musk, firmanın orijinal kurucusuyla, şöminenin başındaydı ve çok eğlendiği görünüyordu. Elon Musk, her zamanki tırnak içi alıntılarından bazılarını tekrar ediyordu.


Yapay Zeka ile ilgili uyarıları, sansasyonel olsa bile, dikkate alınması gerekiyor…


Çin ayrıca Yapay Zeka liderleri olarak kabul edilen şirketleri de etkilemeyi başarıyor. 10 yeni uluslararası Yapay Zeka şampiyonu firma arasında Xiaomi, JD.com, Qihoo 360, Megvii ve Yitu da var.


Aslında oldukça ilginç bir strateji.


Dünya Pekin’in etrafında dönecek, ve biz henüz bunu pek anlayamadık.

Pekin, yapay zeka konusunda Çin’in ulusal şampiyonlar ekibinin bir parçası olarak, dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı tedarikçisi olan Huawei Technologies’i seçti.

Çin, Yapay Zeka’nın yeni Tanrısı’dır

Yapay Zeka altyapısı ve yazılımı konusundaki araştırmalarda, Huawei liderlik edecek.Bir diğer Çinli firma, Hikvision, Yapay Zeka altyapısı ve yazılımı konusundaki araştırmalarda liderlik edecek.Megvii firması ise, görüntü algılama alanını ele alacak.Yitu da, görüntü hesaplamada çalışmalar gerçekleştirecek.


Bir fütürist olarak Çin’in teknoloji hanedanlığı hakkında konuştuğumda aslında şaka yapmıyorum. Bu, tanrıların bir panteonu gibidir.


Amerika’da para Tanrı ise, görünüşe göre Çin biraz daha modern bir yaklaşım izliyor.

21. Yüzyılın GSYH büyümesinin, azımsanmayacak miktarını Yapay Zeka gelirlerinden sağlayanacak.


Bu yıl aldığım birkaç kitaptan biri de Kai-Fu Lee’nin “Yapay Zeka Süper Güçleri: Çin, Silikon Vadisi ve Yeni Dünya Düzeni” idi.


Xiaomi, akıllı ev donanımına odaklanacak.JD.com, akıllı tedarik zincirine odaklanacak.Qihoo 360 Technology, çevrimiçi güvenliği ele alacak.


Güney Çin Sabah Postası, “Çin’in şu anda bu girişime 2017’de başladığından beri toplamda 15 ulusal Yapay Zeka şampiyonu firmaya sahip olduğunu” yazıyor.


Çin, Yapay Zeka alanında ABD’ye ne zaman yetişecek? Bunun düşündüğümüzden daha erken olabileceğini hissediyorum, muhtemelen 2030'da diye de düşünüyorum. Pek çok alanda, zaten daha önde, Daha fazla veri, derin öğrenme sistemlerinin daha iyi eğitimi anlamına gelir.


Çinli yetkililer, tedarik zinciri yapılarını öğrenmek için yerli teknoloji firmalarını değerlendiriyor. 2020'lerde, Çin hanedanlığı, rejimini büyüteceği zaman bu internetin gerçek çatallaşması anlamına gelecektir. Bu, ByteDance ve Tencent gibi şirketler ile, bir eğlence sektörü olan Huawei tarafından geliştirilen bir işletim sistemi ve bulut sistemi ile ve Alibaba ve Baidu gibi şirketler tarafından yönetilmektedir.


Çin zaten, süper uygulamalar açısından; yüz tanıma, uygulama ekosistemleri, e-ticaret, ödeme sistemleri ve çevrimdışı perakendede çevrimiçi olarak da ön plandadır. Çin, tüm amaç ve hedefleri için, yapay zekanın geleceği ile çok daha uzun soluklu bir yolculuğa çıkmış görünüyor.

Burada teknolojinin küresel ölçekte nasıl ölçeklenebileceğinden bahsediyoruz. ByteDance uygulamaları viral hale gelirse ve Huawei 5G’de dünyayı yönetirse, American BigTech’e ne olur?

Öncelikle pazar payını kaybederler. Veriyle para kazanma ve Yapay zeka eğitimi açısından, küresel kullanıcılara erişimi kaybederler.


Çin, Yapay Zeka girişimlerinin gelişmesi için çok daha yenilikçi bir risk sermayesi yapısıyla Silikon Vadisi’ne giriyor ve kazanacak.


Softbank’ın Vizyon Fonu, bu rotaya girmeli ve WeWork, Uber ve benzeri gibi riskli girişimlere yatırım yapmamalıdır.


Çin, Yapay ZEka’nın Tanrısı olacak gibi bir yer ise, insanlar böyle bir gelecekte ne hale gelir? Musk bunun hakkında ne diyor? Stephen Hawking ölmeden önce ne dedi?

Makinenin süper zekası, memeliye ne diyor?

“Sonra görüşürüz!”

Çin’in Yapay Zeka hakimiyetine olan açlığı, başka hiçbir ülkede görmediğimiz şekilde inovasyonu teşvik ediyor.

2019’da, Çin’in teknolojik hanedanlığının sadece bebeklik dönemine tanıklık ediyoruz. Huawei ve Alibaba, birçok çocuğu olan Kral ve Kraliçe aslında.

ABD, ulusal güvenlik kaygıları için Çin telekom devi Huawei’yi kara listeye aldığında, hiçbir şekilde ticari tarifeden vazgeçilemeyen bir zincirleme reaksiyon başlattı.


Çok önemli olarak, bir Yapay Zeka silahlanma yarışı da başladı; bu ülkeler, bu yapay zeka silahlarını askeri üstlerine yerleştirilmek için her şeyi yapmaya hazırlar.


Bilgi güç ise, insanlar tarafından Yapay Zeka’nın mimarisinin üzerine inşa edilip eğitilebileceği verilerde bir güç demektir. İnternetteki eylemlerimiz, hatta video oyunlarımız bile, ilk aptal Yapay Zeka için en basit bir eğitim platformudur.


Yani bu ne demek? Global bir beyinden daha fazlası demek.


Çin, iki ülke arasındaki ticaret savaşı yoğunlaştıkça Amerikan teknolojisine bağımlılığı azaltmak amacıyla ABD tedarikçilerine mecbur kalmayacağı teknoloji şirketlerini araştırıyor.

Çin, soğuk teknoloji savaşlarından kaynaklı olarak daha iyi bir bulut ve daha iyi nüfus edebilecek bir sistem ile daha iyi bir internet klonlayacak.

Çin’in Yapay Zeka’sı, başka hiçbir ülkenin rekabet edemeyeceği inovasyonu teşvik edecek. Bu,çoktan başladı,ve gerçekleşiyor…


Batı, Çin’in yapay zeka devriminden korkmamalı. Onlar gibi kopyalamalı :) Fakat Amerika Çin’i kopyalayamaz, bunu yapamaz. Ya sonra?


Yazar: Michael K. Spencer

5 views

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library