Çin’in Süper Kamerası ve Sosyal Kredi Sistemi

Çin’in 500 megapiksel kapasiteli yeni kamerası kalabalıklar içinden mükemmel bir şekilde sizi bulup tespit edebiliyor…Çin, yüz tanıma teknolojisini kapsamlı bir şekilde test ediyor ve artık aktif bir şekilde kullanıyor. Suçluları tespit etmek ve hatta öğrencileri izlemek için kullanıyor. Hatta insanlar basit bir yüz taramasıyla bile ödeme yapabiliyor.


Bu teknolojinin Çin’de geldiği son seviye, bir futbol stadyumunda binlerce kişinin yüzünü mükemmel bir şekilde yakalayabilme yeteneğine sahip bir “Süper Kamera”nın geliştirilmesidir.


“Bir anda belirli bir hedefi” belirleyebilen etkileyici yeteneklere sahip bu kameranın ortaya çıkışı, bazı eleştirmenlerin Çin’in nüfusunu kontrol etmek için bu kamerayı kullanılacağı gibi iddiaları gündeme taşımalarına yol açtı.


120 Milyon Piksel İnsan Gözü


500 megapiksel çözünürlüklü kamera sistemi, inanılmaz derecede, 120 milyon piksel çözünürlüğündeki insan gözünden beş kat daha ayrıntılı görüntü çekebiliyor.


On binlerce kişinin oturduğu bir stadyumda, süper kamera panoramik bir fotoğraf çekip, kalabalığın içindeki belirsiz dahi olsa her insan yüzünün net, kusursuz ve ayrıntılı bir görüntüsünü elde edebiliyor.


Global Times’ın haberinde de bildirdiği üzere, kamera Şanghay merkezli Fudan Üniversitesi ve Changchun’daki (Kuzeydoğu Çin’in Jilin Eyaletinin başkentidir) Çin Bilimler Akademisi Changchun Optik, İnce Mekanik ve Fizik Enstitüsü tarafından geliştirilmiştir.


Ulusal Savunma


Bu kamera ile çekilen fotoğraflar, etkileyici bir izleme ve denetleme sistemi olarak çalışabilmesi için Yapay Zeka, Yüz Tanıma, Gerçek Zamanlı İzleme ve Bulut Bilişim Teknolojisi ile entegre edilebilir. Global Times haberinde, bu izleme sistemin belirli hedefleri anında bulunabileceğini belirtiliyor.


Haberde, araştırma ekibindeki bilim adamlarından biri olan Zeng Xiaoyang, polisin kalabalığı izlemek, suçluları bulmak ve kazaları önlemek için bu sistemi Şangay’ın merkezinde kullanabileceğini söyledi.


Orwellian Gerçekliği


Süper Kamera kuşkusuz etkileyici bir teknolojik başarı olmasına karşılık, bazı eleştirmenler Çin toplumunun mahremiyete olan etkilerine dikkatleri çekiyor.Avustralya’daki ABC Haber kanalı, kameranın, Netflix’ te yayınlanan Black Mirrordizisinin benzeri ve şu anda geliştirilmekte olan Çin’in sosyal kredi sisteminin bir parçası olarak da kullanılabileceğini iddia ediyor ki bu sosyal kredi sistemi vatandaşların günlük etkileşimlerini baz alan bir puan toplama sistemi ve vatandaşları bireysel olarak tek tek izlenmesini ve değerlendirmesini içeren bir programdır.


Güney Çin Sabah Postası habersitesinin de işaret ettiği üzere, Çin zaten dünyadaki en çok izlenen ülkedir. Bu teknoloji, tamamen teknolojik açıdan etkileyici olsa da, Yazar George Orwell’in kaleme aldığı 1984adlı kitabında ve aynı isimle 1984 yılında vizyona taşınan filmde kurgusal olarak bir partinin lideri olarak ifade edilen “Big Brother” karakterinin insanları evlerinde, iş yerlerinde ve sokaklarda gözetim altında tutularak baskıcı bir yönetim sistemi ile yönetmesini akla getiriyor.


Vatandaşlar 2020'den İtibaren Puanlanacak!


Çin hükumeti vatandaşlarının davranışlarını bir modele oturtmaya ve buna göre vatandaşlarını puanlamaya karar verdi. Puanlama, vatandaşların hayatlarının birçok farklı noktasında yapılan incelemelere göre oluşacak. Yüksek puana sahip olmanın avantajları çok da fazla değilken düşük puana sahip vatandaşlar, çalışacakları iş, çocuklarının okuyacakları okul ve yaşayacakları ev konusunda bile cezalandırılabilecek.


Black Mirror’da herkesin birbirini puanladığı, hayatın bu puanlara göre işlediği bölümü hatırlıyor musunuz?


İşte Çin’deki Sosyal Kredi Sistemi de aynen bu şekilde işleyecek. Bir bireyin finansal durumunun yanısıra politik yönelimi, sosyal interaksiyonu ve alışveriş geçmişi ‘güven puanı’nı etkileyen faktörler olacak. Bu sistem 2020'den itibaren uygulanmaya başlayacak. Otoritelere göre bu sistem vatandaşlarının davranışlarını iyileştirip geliştirmek için ideal, ancak diğerlerine göre ülkenin sıkı gözetleme yöntemlerinden yalnızca yenisi.


Peki vatandaş puanı nasıl hesaplanacak?


Sosyal Kredi Sistemi (ya da Ulusal Güven Sistemi diyebiliriz) bir insanın hayatındaki farklı boyutlara bakıyor. Mesela borçlarınızı ne kadar düzenli ödüyorsunuz gibi. Ancak aynı zamanda satın alma geçmişiniz ve sosyal medyadaki davranışınız. Yani sosyal platformlarda neler söylediğiniz ve bunların hükumetle ne kadar paralel düşüncede olduğu. Aynı zamanda arkadaşlarınız ve çevrenizin de davranış modellerine bakıyor olacaklar gibi düşünün.


Vatandaşların harcamaları göz önünde bulundurulduğunda tahmin edeceğiniz gibi hileli harcamalar yapınca skorunuz düşüyor, ancak bebek bezi ya da iş ayakkabıları gibi ürünler alırsanız bu sizin daha sorumlu bir vatandaş olduğunuzu gösterip puanınızı yükseltebilir. Mesela bilgisayar oyunu satın aldığınızda tembel olduğunuzu düşünüp puanınızı düşürebilirler. Ya da Tiananmen Meydanı hakkında bir gönderi paylaştığınızda bunun puanınıza kötü bir etkisi olacak.


Kaynaklar:

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz…


Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library