top of page

Blog Posts

Çalışma Rutininizde Yapacağınız 10 Değişiklik ile Üretkenliğinizi Arttırın

Bazen yapacağınız küçük değişiklikler ile büyük farklar yaratabilirsiniz. Örneğin yatağa bir saat erken gitmek, uyumadan önce bir fincan bitki çayı içmek ertesi gününüzü daha etkin geçirmenizi sağlar. Aynı şekilde çalışma masanızda küçük değişikler yaparak da üretkenliğinizi arttırabilir ve performansınızı maksimize edebilirsiniz.

1| Çalışma ortamınıza bir bitki ekleyin.


Araştırmalara göre yeşil renk üretkenliği arttırıyor. Bakımı kolay olması açısından son dönemde daha sık duymaya başladığımız hava bitkilerini ya da kaktüsleri tercih edebilirsiniz.


 

2| Nane yağı ya da kolonya kullanın.


Kokular beyninizi uyararak üretkenliğinizi arttırır. Şakaklarınıza, bileklerinize ve ensenize birkaç damla nane yağı ya da limon kolonyası damlatmayı deneyin, odağınızın arttığını göreceksiniz.


 

3| Sakız çiğneyin


Bu biraz garip durabilir ancak araştırmalara göre sakız çiğnemek konsantrasyonu artırıyor. Masanızda tercihen şekersiz naneli sakız bulundurun ve dikkatiniz dağıldığında çiğneyin.


 

4| Gürültüyü engelleyen kulaklıklardan kullanın.


Gürültülü ortamlarda çalışmak kolay değildir. Çalışma ortamınız kalabalık olduğunda gürültü engelleyen (noise cancelling) kulaklıklarınızı takarak müzik dinleme ihtiyacı duymadan etrafınızdaki seslerden kurtulabilirsiniz. Bu kulaklıklar eş zamanlı olarak dışarıdaki gürültüyü algılayarak bu ses dalgasının tam negatifini kulağınıza verir. Böylece hiçbir sesi duymazsınız.


 

5| Oyun klavyesi kullanın.


Oyun klavyelerinde daha fazla kısayol seçeneği bulunur. Kısayolları kullanarak bir işi daha kısa zamanda tamamlayabilirsiniz. Kısayollarınızı daha kolay hatırlayabilmek için kendinize göre düzenlemeyi unutmayın.


 

6| Şal bulundurun.


Cornell Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmada daha sıcak ofislerde çalışanların işlerini daha verimli bir şekilde yürüttüğü gözleniyor. Çekmecenizde bulunduracağınız bir şal ile serin günlerde daha etkili çalışabilirsiniz.


 

7| Masanızı düzenli tutun.


Dağınık masalar size yavaşlatacağı gibi eğer ofis ortamında çalışıyorsanız iş arkadaşlarınızın hakkınızda yanlış düşüncelere kapılmasına neden olabilir. Verimli bir çalışma için masanızı kendinize göre düzenleyin.


 

8| Kronometre alın.


Çalışırken kısa molalar vermek dikkatinizi toplamanızı sağlayarak verimliliğinizi arttırır. Çalışmaya başlamadan kaç dakika sonra ara vereceğinizi belirleyin ve kronometrenizde bir geri sayım başlatın. Bunun için elbette telefonunuzun kronometresini kullanabilirsiniz fakat bu durum çalışırken telefondan uzak kalmanıza da bir engel olarak karşınıza çıkacak.


 

9| Çalışırken sürekli ekrana bakmaktan kaçının.


Göz yorgunluğunu engellemek adına Kanadalı optometristler 20 dakikada bir, yaklaşık 6 metre uzaklığa, 20 saniyeliğine odaklanmamızı öneriyorlar. Çalışma alanınızın 6 metre uzağına bir obje koyun ve gözleriniz yorulduğunda 20 saniyeliğine onu izleyin.


 

10| Telefonunuzu ya da bildirimlerinizi kapatın.


Çoğu zaman çalışırken telefonumuz tarafından bölünürüz. Bir mesaj sesi, mesaja bakmasak bile, dikkatimizi dağıtır. Zaten hangimiz çalışmaya başladıktan 10 dakika sonra kendisini telefon ile uğraşırken bulmuyor ki? Bildirimlerinizi kapatarak buna engel olabilir, verimliliğinizi artırabilirsiniz.


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz...

56 views0 comments

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page