Çöp Kütüphanesi

Mükemmel Bir Geri Dönüşüm Hikayesi


Türkiye’deki bir grup çöp toplayıcısı atılan kitaplardan oluşan bir kütüphane kurdu ve böylelikle mükemmel bir geri dönüşüm hikayesi doğdu…Çöp toplayıcıları çöp bidonları ve kutularından tonlarca eski kitap topladı, ve bu yüzden bu kitaplarla bir şeyler yapabilmek için de bir ekip oluşturuldu.


Kitaplar, çevremizdeki dünyanın en dayanıklı ve kalıcı medya biçimlerinden biridir. Tarihi, edebiyatı, yaşadıkları kültürü korurlar ve eşsiz ifade biçimlerine; betimlemelere, benzetmelere ve daha bir çok söz sanatına kolay bir şekilde erişim sağlarlar.


Bununla birlikte, sundukları bilgiler artık eskisi kadar öğrenilmek istenmediğinden veya ihtiyaç duyulmadığından kitaplar kendilerini genellikle çöpte bulurlar. Bu, her gün dünyadaki binlerce kitabın çöplere atıldığı ve çöp atık toplama sistemlerinden geçtiği anlamına gelmektedir.


Türkiye’nin başkenti Ankara’da bir grup çöp toplayıcısı bunu değiştirmeyi hayal etti ve bu yolda örnek olacak bir çaba ortaya koydu. Topladıkları ve çöplüklerden biriktirdikleri kitaplardan oluşan bir halk kütüphanesini açmak için birlikte bir ekip oluşturdular. Her bir bireyin çöplüğünün bir başkasının hazinesi olduğu fikri temelinde, tarihi ve bilgiyi korumak için ellerinden gelen çabayı ortaya koydular.Çöp toplayıcıları, şehirdeki çöp bidonları ve kutularına atılmış binlerce kitabı toplamak için aylarını harcadı, ve açıkçası bir kütüphane için yeterlinin de ötesinde çok fazla miktarda bir kitap koleksiyonu oluşturuldu.Toplayıcıların çabaları açıkçası büyük taktir topladı ve yerel halktan büyük ilgi gördü. Hatta bazıları kütüphanenin koleksiyonunu artırmak için kitap bağışında dahi bulundu. İlk başta, kütüphane sadece çalışanlar ve aileler için düşünülmüştü, ancak şimdi koleksiyon oldukça genişledi ve ilgi çığ gibi büyüdü, kütüphane bundan bir yıl önce, yani Eylül 2018'de halka açıldı. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen,“Bu kitaplardan kütüphane oluşturma fikrini tartışmaya açtık. Herkes desteklediği için de bu projeyi hayata geçirebildik”dedi.Proje gerçekten toplumun desteğiyle hayat buldu. Kütüphanede şu anda tüm türlerde yayınlanmış 6.000'in üzerinde özgün kitap bulunmaktadır. Hatta daha hafif ve basit anlatımlı içerikler okumaya ilgi duyan okuyucular için çocuk bölümleri ve çizgi roman bölümleri dahi var.


Tuğla fabrikası

Bu atılmış kitaplardan kurulan çöp kütüphanesinin bulunduğu yere gelecek olursak, toplayıcılar kentin sağlık merkezindeki boş bir tuğla fabrikasını mekan olarak ayarlayabildiler. Kütüphaneyi orada kurabilmek ve gerekli tüm izinleri de alabilmek için tüm uygun yasal süreçleri gerçekleştirdiler ki kütüphane böylelikle hayat bulabildi.Tuğladan cephesi ve birçok uzun koridoruyla, mükemmel bir kütüphane binası olabilmesi açısından gerekli tüm düzenlemeler için çok çalışıldı.


Kütüphaneden kitap kiralamak isteyen herkese iki haftalık bir ödünç alma süresi veriliyor. Başkan Taşdelen, “Türkiye’nin her yerindeki köy öğretmenleri bizden kitap talep ediyor” dedi ve ekledi, “Kütüphane aynı zamanda tam zamanlı çalışanların onu işletmesi ve desteklemesi açısından da yeni iş olanakları yarattı.”Çöp kütüphanesinin hikayesinin ardındaki büyük çaba ve gayretler konusunda iyi haberler gelmeye devam ediyor, çünkü kitap koleksiyonlarının kapasitesi o kadar büyük ki ülke genelinde okullara ve cezaevlerine dahi çok sayıda ödünç kitap gönderebiliyor. Ve artık toplumun tüm kesimleri için inanılmaz bir ücretsiz kaynak olarak hizmet veriyor bu kütüphane.Kütüphane binası, sadece okuma ve araştırma için bir merkez değil, aynı zamanda toplumun bir araya geldiği bir mekan haline geldi. Binanın büyüklüğü nedeniyle, bisikletçiler için park alanı ve vatandaşların bir bardak çay içebilmesi için de yeterli alanlar mevcut.


Interesting EngineeringBlog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library