"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey iTunes Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Blogger Icon
  • Grey RSS Icon
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     Proudly created with Wix.com

Oct 24

Galaxy S11’in işlemcisi: Exynos 990 tanıtıldı - Shiftdelete

0 comments

Samsung’un önümüzdeki yıl kullanıcılarla buluşturacağı Galaxy S11 ve Galaxy Note 11‘in güç alacağı Exynos 990 tanıtıldı. 5G desteğine sahip Exynos Modem 5123 ile piyasaya sürülen işlemci, 7 nm EUV fabrikasyon süreci ile üretilecek.

 

Fabrikasyon sürecinin iyileştirilmesi işlemci içerisindeki transitör sayısının artmasını sağlıyor. Yani, 10 nm fabrikasyon süreci ile üretilen bir işlemciye kıyasla 7 nm’lik bir işlemcide çok daha fazla transistör var. Transistör sayısının artması ile yüksek performans ve enerji verimliliği elde ediliyor.

 

 

Exynos 990 özellikleri

Samsung’un yeni üst seviye işlemcisi iki adet Exynos M5, iki adet Cortex A76 ve dört adet Cortex A55 çekirdeğinden oluşuyor. Bu üçlü işlemci kümesinde, yüksek performans ihtiyacını tahmin edebileceğiniz gibi Exynos M5 karşılıyor.

 

 

Exynos M5, Exynos 9820’de yer alan Exynos M4’ten yüzde 20 daha hızlı. Grafik tarafında gerekli gücü Mali G77MP11 sağlıyor. Valhall mimarisine dayanan bu yeni GPU’nun, grafik performansı ve enerji verimliliği konusunda yüzde 20 daha iyi olduğu belirtiliyor. Grafik performansında yüzde 20’lik artış aslında yetersiz.

 

Grafik performansında Samsung’dan daha büyük bir ilerleme bekleniyordu. Bu nedenle Qualcomm’un önümüzdeki yıl tanıtacağı amiral gemileri için geliştirdiği Snapdragon 865’in, Exynos 990’ı geride bırakması kaçınılmaz görünüyor.

 

Exynos 990’ın beraberinde getirdiği temel değişikliklerden birisi de, LPDDR4X bellekten LPDDR5 belleğe geçiş. Bu işlemcinin bellek denetleyici frekansının 2093 MHz’den 2750 MHz’e yükseltmesini sağlıyor.

 

Çift NPU ve DSP’ye ev sahiipliği yapan işlemcinin görüntü işleme birimi, 108 Megapiksele kadar kamera desteğine sahip. Çift kamera tercih edildiğinde ise 24.8 Megapiksel + 24.8 Megapiksel şeklinde bir destek sunuluyor.

 

Exynos 990 için seri üretim süreci bu yıl sonunda başlayacak.

 

Kaynak: shiftdelete.net

New Posts

...